Uchylenie alimentów z datą wsteczną

blank

Czy jest możliwe uchylenie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest stosunkowo prosta – TAK, jest to jak najbardziej możliwe, ale o ile są ku temu odpowiednie przesłanki ustawowe a wynikające z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, o czym szczegółowo mowa poniżej. 

Kiedy ustaje obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka?

Co do zasady rodzice mają obowiązek płacić alimenty na rzecz dziecka, dopóki nie stanie się ono samodzielne i obowiązek ten trwa do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się czyli nie pracuję albo nie uczy się, po osiągnięciu pełnoletniości. Nie oznacza to zatem, że wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności, rodzic jest z automatu (z mocy samego prawa) zwolniony z obowiązku alimentacyjnego. Jeżeli bowiem dziecko ma np. 21 lat i studiuje rodzic nadal ma obowiązek płacenia alimentów. W praktyce ukształtowała się zasada, iż najpóźniej obowiązek alimentacyjny utrzymywany jest do czasu kiedy pełnoletnie dziecko nie ukończy kształcenia wyższego, jednakże zazwyczaj niż dłużej do 24. – 25. roku życia. 

Co należy zrobić aby uchylić obowiązek alimentacyjny?

Trzeba złożyć pozew o ustalenie nieistnienia obowiązku alimentacyjnego.

Po stronie powodowej występować będzie zobowiązany do świadczenia obowiązku alimentacyjnego a po stronie pozwanej uprawniony do pobierania tego świadczenia. Zgodnie z treścią art. 32 k.p.c. Powództwo o roszczenie alimentacyjne oraz o ustalenie pochodzenia dziecka i związane z tym roszczenia wytoczyć można według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czyli osoby na rzecz której zasądzone są alimenty. 

Jak bardzo można „cofnąć” się w czasie w zakresie terminu uchylenia alimentów z datą wsteczną?

Można stwierdzić, iż nie ma w zasadzie ograniczeń czasowych poza oczywiście kryterium wiekowym 18. lat. Jeżeli jednak uprawniony do alimentów ma na dzień złożenia pozwu np. 30 lat, a powszechnie wiadomo, że zakończył edukację i pracuje od 20. roku życia, wówczas można żądać uchylenia alimentów do czasu kiedy ukończył 20. rok życia, czyli w tym przypadku nawet 10 lat wstecz. Oczywiście trzeba odpowiednio (za pomocą dowodów) wykazać, że obowiązek alimentacyjny ustał w konkretnym czasie, a ciężar wykazania tych faktów spoczywa w tego typu sprawie na powodzie żądającym uchylenia alimentów z datą wsteczną. 

Czy sprawa (roszczenie) o uchylenie alimentów się przedawnia?

Nie. W związku z faktem, iż jest to roszczenie o ustalenie – a dokładnie ustalenie nieistnienia – roszczenie takie nie ulega przedawnieniu co oznacza, że w każdym czasie, o ile obowiązek alimentacyjny nie został uchylony, możemy wystąpić do właściwego sądu z takim powództwem. 

Czy alimenty trzeba będzie zwrócić w przypadku ich uchylenia z datą wsteczną?

Akurat odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Otóż teoretycznie tak, albowiem w razie uchylenia, albo obniżenia alimentów z datą wsteczną staną się one tzw. świadczeniem nienależnym, co zgodnie z art. 410 Kodeksu cywilnego obliguje osobę, która taką korzyść uzyskała do jej zwrotu.

Z drugiej jednak strony zgodnie z art. 409 Kodeksu cywilnego obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu. Uprawniony do alimentów pobierał je niewątpliwie z uzasadnionym przeświadczeniem, że są mu one należne a zatem praktycznie zawsze są one spożytkowane w sposób usprawiedliwiony.

Ponadto, każda sprawa sądowa w większym bądź mniejszym stopniu rozpatrywana jest przez pryzmat zasad współżycia społecznego więc o ile nie mamy do czynienia ze skrajnymi przypadkami świadomego bezprawnego pobierania alimentów, to sąd orzekający może wyrażać daleko idące wątpliwości co do zasadności roszczenia o zwrot od uprawnionego spożytkowanych przez niego na życiowe potrzeby alimentów. 

Adwokat Maciej Sechman

Alimenty – uchylenie alimentów – Kancelaria adwokacka Katowice 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 320px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}