Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką?

blank

Zgodnie z ustawa prawo upadłościowe wniosek o upadłość konsumencką a w zasadzie wniosek o upadłość osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej przeznaczony jest dla osób, które stały się niewypłacalne. Niewypłacalność natomiast to stan polegający na braku możliwości regulowania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. 

Postępowanie upadłościowe, jak większość spraw sądowych, zaczyna się od złożenia do sądu odpowiedniego pisma rozpoczynającego postępowanie. W tym wypadku będzie to wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, który składa się do właściwego sądu upadłościowego.

Wniosek upadłościowy można złożyć za pośrednictwem biura podawczego właściwego sądu upadłościowego lub wysyłając komplet dokumentów za pośrednictwem placówki pocztowej. Wniosek składa się przed sąd upadłościowy według miejsca zamieszkania dłużnika. Wraz z urzędowym formularzem należy uiścić opłatę sądową w wysokości 30 zł, na konto bankowe sądu upadłościowego (nr rachunku można znaleźć na stronie internetowej sądu).

Poza uzasadnieniem wniosku, które głównie stanowi o jego powodzeniu, ustawowy formularz wniosku wymaga podania m.in. następujących danych:

  1. dane dłużnika: imię, nazwisko, numer PESEL;
  2. informacje, które wykażą miejsce majątku zadłużonego;
  3. aktualny i kompletny wykaz majątku wraz z jego szacunkową wyceną (tutaj wiele osób wypełniających wniosek popełnia błąd wpisując „brak majątku” podczas gdy każdy z nas jakiś majątek – nawet nie przedstawiający znacznej wartości – posiada);
  4. dokładne dane dotyczące wierzycieli, jak ich adresy (siedziba);
  5. wysokość wszystkich zobowiązań i terminy ich zapłaty;
  6. szczegółowy wykaz wierzytelności spornych z uwzględnieniem uzasadnienia, dlaczego i w jakim zakresie kwestionowana jest dana wierzytelność;
  7. spis zabezpieczeń, które zostały ustanowione na majątku wraz z datami – kiedy zostały ustanowione;

Poza podaniem powyższych danych o charakterze informacyjnym najważniejszą częścią wniosku o upadłość konsumencką jest jego uzasadnienie. Jest to miejsce w którym trzeba jak najlepiej to możliwe opisać okoliczności uzasadniające przesłanki upadłości czyli stan niewypłacalności oraz przede wszystkim jego przyczyny (stanu niewypłacalności i powstałego zadłużenia). W aktualnym stanie prawnym bowiem przyczyny powstania zadłużenia mają zasadnicze znaczenie dla sposobu umorzenia zadłużenia, decydują o tym w jakim stopniu Państwa długi będą mogły zostać umorzone. 

Warto zatem przywiązać wielką wagę do solidnego i dobrze skonstruowanego uzasadnienia wniosku czyli takiego, którego Sąd upadłościowy chętnie i z łatwością przeczyta, zawierającego dużo istotnych informacji wykazujących przesłanki upadłości. 

Samo jednak opisanie uzasadnienia będzie zazwyczaj niewystarczające dla pełnego powodzenia postępowania upadłościowego albowiem sądy upadłościowe wymagają wykazania czyli udokumentowania faktów i okoliczności przytoczonych we wniosku. Składając wniosek o upadłość należy przedstawić do Sądu wszystkie dokumenty obrazujące stan zadłużenia oraz przyczyn jego powstania. Trzeba jednak zrobić to w sposób selektywny, aby nie przedkładać do sądu stosu niepotrzebnych dokumentów, które będą wyłącznie odwracać uwagę sądu od przedmiotu postępowania. 

Reasumując powyższe – z całą pewnością stwierdzić należy, że warto dobrze przygotować wniosek o upadłość konsumencką, ponieważ od tego w głównej mierze zależy dalszy los postępowania upadłościowego, w tym ewentualnej redukcji zadłużenia. Niejednokrotnie szczegółowo uzasadniony i dokumentowy wniosek może prowadzić do całkowitego umorzenia zobowiązań. 

Adwokat Maciej Sechman

Upadłość konsumencka – Kancelaria adwokacka Katowice 

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-size: initial;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: initial;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 320px;}#main-content .dfd-content-wrap {margin: 0px;} #main-content .dfd-content-wrap > article {padding: 0px;}@media only screen and (min-width: 1101px) {#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars {padding: 0 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars > #main-content > .dfd-content-wrap:first-child {border-top: 0px solid transparent; border-bottom: 0px solid transparent;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width #right-sidebar,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width #right-sidebar {padding-top: 0px;padding-bottom: 0px;}#layout.dfd-portfolio-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel,#layout.dfd-gallery-loop > .row.full-width > .blog-section.no-sidebars .sort-panel {margin-left: -0px;margin-right: -0px;}}#layout .dfd-content-wrap.layout-side-image,#layout > .row.full-width .dfd-content-wrap.layout-side-image {margin-left: 0;margin-right: 0;}